25 Mayıs 2014 Pazar

Doğumgünüsüm :)

24 mayıs itibariyle 21 oldum. Ne depresif yaş bu yarebbim. 21 nedir, sorarım nedir 21? Bunun bir sonrası 30 gibime geliyor, yanılıyor muyum? :)

Birçok doğumgünü kutladığımız Flamingo'ya gittik arkadaşlarımla :) Ordan da Nefes'te biraz içip biraz(öhöm, saatlerce de denebilir) eğlendik :)

Uzun zamandır görmediğim arkadaşım ve oda arkadaşlarım da geldi, kalabalıktık güzel oldu.

Ben çok kötü bir hediye seçiciyimdir, hiç düşünceli hediye alamam. Sağolsun bana hiç benzemeyen arkadaşlarım pek güzel hediyeler seçmişler, ben her ne kadar hediyeye gerçekten önem vermesem de, haklarını yiyemem. Bol gülücüklü, esprili, güzel şeyler verdiler bana. Hele bir tanesi vardı ki, düşüncelilik seviyesi gözlerimi doldurdu, az ağlattı.Sevgiler :)

15 Mayıs 2014 Perşembe

Cilt Bakımı Update - 1. hafta sonu

Böyle günler geçiriyorken ciltten biz ne bakımdan bize ne derseniz haklısınız. 2 gündür içim içimi yiyor, kendimi çok kötü hissediyorum. Zorunda olmadıkça çıkmıyorum dışarı, ekşisözlükten, canlı yayınlardan, haberlerden, sosyal mecralardan sürekli olanları takip ediyorum ve çok ama çok üzülüyorum. Girsem çıkamam bu konudan, allah herkese sabır sorumlulara azıcık akıl fikir versin diyorum.

Öncelikle ayrı bir sorunum, gül hastalığım ilacı sürdüğüm yerlerde geçip diğer yerlerde yayılmaya devam ediyor. korkum sırtıma da sıçraması. doktor ilaca devam dedi ama benim hiç içime sinmiyor. bir sabunlu banyo dahi yapamıyorum ve kıpkırmızı oram buram.

onun dışında hayatımda ilk defa cildimde kusma yaptı ürünler. çok fazla yeni şey kullanmaya başladığım için tam oalrak sebep ne bilmiyorum ama tahminim 1 haftadı kullandığım LRP serisinden temizleme jeli. İnanılmaz bir kurutma yapıyor cildimde. Önce sabah akşam kullanıyorken artık sadece akşamları kullanıp üzerine de nemlendirici sürüyorum, ama sanırım yetmemis. Şu anda yüzümde 1 i yeni sönmüş 3 tane mercimek boyutunda uçsuz sivilce var ve alnımda da 1 tanesi çıkmak üzere. Bu tip ürünlerde başlangıçta bunların normal olduğunu biliyorum ama ne kadar süre sürmesi normal bilmiyorum. Eğer biraz daha bu şekilde devam ederse birer birer kullandığım ürünleri çıkartarak soruna neyin sebep olduğunu bulmaya çalışacağım. Kaş yapalım derken göz çıkartırsam çok üzülürüm.

Bunun dışında isotrexinde galiba 2. haftam doldu, izlerde bir değişiklik yok - ki beklemiyorum zaten. Ama cildimin genel tonunda açılma ve aydınlık farkediyorum. Peelinge de başladığımdan beri burnumdaki siyah noktaların çoğu kayboldu -alın ve burun kenarında değişiklik yok. Ufak boyutta sadece 1 adet sivilce çıktı- o da bugün- ve diğer sivilcelerim de normalden hızlı ve sorunsuz olarak yokoldu. Hızdaki farkın sebebi benzamycin diye düşünüyorum.

Herkese iyi akşamlar - olabildiği kadar.12 Mayıs 2014 Pazartesi

Ailemizin yeni üyesi

Heh, bir bebek katıldı sandıysanız ailemize, sizi hayalkırıklığına uğrattığım için özür dilerim. Ama o kadar hızla, çığ gibi büyüyor ki cildim için kullandığım ürünler, artık başka bir benzetme bulamadım.

Bu sabah gül hastalığıyla ilgili kontrol için dermatologa gittim. Eumovate'a devam dedi, çıktıkça lekeler sürecekmişim. Bunun sonu yok, vallahi yok. Orda bitiyor burda çıkıyor şurda bitiyor orda çıkıyor. Tamam dedim geçtim. Bir de lekeler için verdiği isotrexin jel vardı her gün kullandığım, tam onunla ilgili bir şey soracaktım ki yüzüme bakıp şok geçirdi kadın. Alt tarafı 1 adet sivilce çıktı yüzümde, ki bu sabahki de inmiş haliydi, resmen dünyası başına yıkıldı doktorun. O, dedi, ne o? Yeni mi? Adet dönemin mi ded, niye ıktı o sivilce? Valla dedim yok yeni çıktı bu inmiş hali. Isotrexin falan paklamaz bunu bu çok derin, sana yeni bi şey yazıcam dedi. Dedim tutan ne, yaz anasını satıyım. Yeterince şey boca etmiyormuşum gibi yüzüme. Yaz onu da. Yazdı nitekim. Yalnız ben hayatımda bu kadar afill ilaç görmedim, sanırsın kimyagerim vuhuu...
Nitekim sanırım başaramadım böyle garip bi görüntü oldu sonuç olarak.


Bu da toplu fotoğraf. Dermatologum isotrecin ve benzamycini dönüşümlü kullanmamı önerdi. Ben bir de aralarına effaclar k'yı katıp 3 günlük bir rotasyon yapmayı düşünüyorum..
Hadi artık hayırlısı diyor sevgilerimi sunuyorum.


isotrexin ve effaclar k lı 1 haftadan sonra cildimin şu anki durumu şu şekilde (tabletle çekmeseymişim iyiymiş):ohoy bu fotoğraflar da ne kötü çıkmış o.o valla bu kadar da sorunlu değil cildim o.o

11 Mayıs 2014 Pazar

OHA OHA OHA

NE kadar büyük bir eurovision fanı olduğumu bilmek için beni çok yakından tanımaya gerek yok; ya 1-2 postumu okusanız ya da benimle 5 dakika konuşsanız kendiniz de anlayabilirsiniz :)

2004'ten beri deli gibi, psikopat gibi takip ederim eurovision'u. Nasıl açıklanabilir bilmiyorum, en yakın şey takım taraftarlığı gibi geliyor. Ama böyle en pis fanatiklik hali düşünün. Aylar önceden her ülkenin kendi içindeki ulusal finalerini izlerim, tüm şarkıları artık bıkıncaya akdar dinlerim, dinlettiririm.

Bu seneki favorim norveç'ti, ama açıkçası isveçli sanna nielsen'i teee 2008'den beri bilip dinlediğim için onun kazanmasını da istiyordum. Avusturya'nın kazanmasını istemek için sebeplerim vardı ama insanların ne kadar önyargılı ve homofobik varlıklar olduğunu bildiğim, ve şarkıyı da o kadar beğenmediğim için kazanacağına hiç ihtimal vermedim.

Yarı finalleri arkadaşlarımla izledik. İsveç'in aldığı alkışları görünce, aha dedim, isveç kaptı 1. liği helal olsun. Ammaa 2. yarı final'de o da ne, Avusturya benim hayatımda görmediğim alkışı, desteği aldı seyirciden. Yoksa Avusturya'nın kazanma ihtimali mi vardı lan, doğru söylesin biri? Arkadaşlarım kesin Avsuturya alacak ded, yok dedim, ekşisözlükte herkes Avusturya da avusturya diyordu, bahis sitelerinde Avusturya 1. sıraya yükselmişti, kiminde ise isveç'in hemen altındaydı.

Dün yarışmayı gerçekten yüreğim ağzımda izleidm. Şu an da tekrarını izliyorum. Gerçekten avusturya sahnedeyken de, 12 puanları toplarken de gözlerim doldu. Odada uyuyan arkadaşlarım vardı, çığlk atmamak için kendimi zorladım ama tutamadım. VE conchita KAZANDI!

Peki benim bundan çıkarım ne, ben niye seviniyorum?

daha önce söylemediysem tam zamanı, SENEYE ERASMUS'A AVUSTURYA'YA GİDİYORUM AHALİ. bir aksilik falan çıkar diye yakın çevrem ve ailem dışındakilere pek bahsini açmamıştım ama şimdi bir aksilik çıkmaması, pürüz oluşmaması adına elimden gelen her şeyi yapacağım. Hem havalar daha güzel olur, hem de başka ülkede bile olsa eurovision belki giderim diye 2. dönemde gitmeyi seçmiştim sonuçlar açıklanınca. BÖYLE BİR ŞANS, TESADÜF olabilir mi? Geçen sene sene kaybetme korkusuyla gitmekten vazgeçince ne kadar üzülmüştüm allahım, ne ağlamıştım gidemiyorum diye.

Her şey olacağına varıyor.

SEVGİLER!

Bu da sonuçlar açıklanırken ben efem, oda arkadaşım sağolsun :D


9 Mayıs 2014 Cuma

Bugün aldıklarım & gelenler & çöpe attıklarım

Bakınız: üşengeçlikten 3 postu birleştirme :)

Herkese selamlarr.

Şenliklerden fırsat bulduğum bir sıra 2 ders arasında alışverişe gittim bugün. Cilt bakımına çok sardığım bir dönemdeyim; özellikle temizliğine çok dikkat etmeye çalışıyorum. Çok ürün alıp hep kullanmayı unutan biriyim, hele yurtta yaşamaya başladığımdan beri elime ne gelirse onu kullanıyorum resmen. Ama dermatologa gittiğimden beri daha özenliyim, hiçbir şey yapmazsam bile yüzümü sabahları temizleyiciyle temizleyip güneş kremi sürüyorum.

Gelelim bugün aldıklarıma. Öncelikle ben bu lekelerden ve siyah noktalardan kurtulmaya kararlıyım arkadaş. O lekelerin sebebi de siyah nokta ve sivilceler zaten; onlara elimi sürdükçe oynadıkça izler kaldı yüzümde. Gittim bir tane neutrogena peeling aldım. Bugün gelince yurda kullandım, OH MAY GAD nasıl bir serinlik ferahlık hissi o öyle. Buram buram kimyasal var içinde muhtemelen, ama verdiği hisse bayıldım.

Dermatologum yağsız nemlendirici kullanmamı önermişti, ben de hem yağsız oluşu, hem genellikle memnun kalınması hem de tipinin şirinliğinden ötürü neutrogena yağsız nemlendirici aldım.

Makyaj çıkartma olayım benim tamamen gelişine sallamadır. Kimi zaman sabun + tonik yaparım, bazen jel + tonik yaparım, kafama göre anlayacağınız. Bunun önüne geçmek için garnier makyaj temizleyici aldım. Ben bu hele de jel temizleyicilere güvenemiyorum arkadaş, sanki her şeyi silmiyorlamış gibime geliyor. Fondoten ve göz makyajlı makyajımda denedim %90 başarılı.

Bu krem deodorantı denemeyi istiyordum, bugün görmüşken alayım dedim. Fikri bana çok enteresan geldi. Maskaram bittiği için rimel maskarayı aldım; saç boyasının rengi ise böğürtlen siyahı. Üşenmezsem akşama boyayacağım saçlarımı. Şu anda da akmış mavi siyah rengindeler zaten.
Bunlar da diadermine markasından soğumamın sebebi olan ürünler ve bitmek üzere olan bioder roll on. Essence far bazım bitmek üzere, yenisi alınacak aman unutmayayım. Siz bu satırları okurken bu ürünler çoktan çöpü boylamış olacaklar :)


Bunlar da az önce gelen mamacım.com siparişlerim :)   özellikle de belirtmeme rağmen kutudan 1 adet bile tester çıkmamasına çok şaşırıdm açıkçası; enteresan. Belki tester politikaları değişmiştir yakın zamanda, bilemedim. Az önce jeli ve duo'yu denedim, elimi yüzümden alamıyorum.  o.oBana bu ürün kullanımı konusunda şans ve sabır dileyin, rica ediyorum.

Sevgiler

7 Mayıs 2014 Çarşamba

Yapabildiklerim/Yapamadıklarım

Merhabalar tekrardan, :)

Az önce güneş kremimi gördüm de aklıma böyle bir post hazırlamak geldi. nedenini şimdi açıklıyorum kii:

Yapamıyorum:

Güneş kremi sürmek.
Sabah dışarı çıkmadan önce sürdüm kremi, aynaya falan da baktım yani öyle gelişigüzel de sürmeidm. Odaya geldim bir baktım çenem boynum her yerim bembeyaz. Geçen derste de birkaç arkadaşım çenemde beyazlık var diye uyarmıştı beni, BAŞARAMIYORUM BEN BUNU ARKADAŞ.Yapabiliyorum:
Doğaçlama yemek.
Yurtta kalmanın bana kattığı en büyük yeteneklerden bir tanesi bu. Dolabı açıp da gördüğüm malzemelerle en azından yenebilir seviyede yemek yapabiliyorum. Yaşasın aç kalmamak.
fotoğraf bana ait değildir

Yapamıyorum:

Koşmak
Ne zor şey şu koşmak yarabbim. 10 saniye koşsam yoruluyorum, hayattan soğuyorum. Ne de faydalı şey halbuki.


Yapabiliyorum:
Su içmek.
Geçenlerde 1 hafta kadar eve gittim, döndüğümde bir baktım ki o kadarcık sürede 1.5 kilo almışım. Hızlı alınan kilo hızlı verilir diyip umursamadım ama bir sonraki hafta da 1.5 kilo alınca öeh diyip bir önlem almaya karar verdim. Hem aburcuburu azalttım hem de artık günde en az 2 litre su içiyorum. Hayatımda ilk kez başarıyorum bunu; normalde sudan nefret ederim ve zorunda değilsem kesinlikle içmem. Hem kiloları vermiş oldum hem de baya rahat ettim su sayesinde. ŞİDDETLE tavsiye.Yapamıyorum:

Erken yatmak 

Her gece ortalama 5-6 saat uyuyorum, o da iyi günümde. Sabah elimde olmadan erken uyanıyorum ve geri uyuyamıyorum. Bunu bile bile mal gibi her gece 2 3 e kadar oturuyorum, sonra ertesi gün zombi gibi dolanıyorum *esner*Yapabiliyorum:

Ayık taklidi.

Uff hem de öyle güzel yapıyorum ki.

Gerçekten sarhoş olmayı sanırım içten içe küçük düşürücü bir durum olarak benimsemişim. Bu sebeple çakırkeyiften tut da en çok içtiğim zamana kadar geniş bir skalada bile çok güzel ayık taklidi yaparım, düz çizgide yürürüm, kafamdan çarpım yaparım. Taklit bizim işimiz.Aklıma başka şeyler geldikçe editlenecek bu post :)Siparişimi verdim :))

Selamlarrr

Bu öğlen gül hastalığından ötürü oluşan kızarıklıklarımı göstermek ve sivilce izleri için verdiği ilaçla ilgili birkaç soru sormak için dermatologa gittim. Cumaya kadar yokmuş kendisi, elim boş dönmüş oldum.

Dönüşte eczaneye uğrayıp daha önce de bahsettiğim effaclar k ile ilgili bilgi almak istedim. Eczacıya isotrexin kullandığımı söyleyince dönüşümlü kullanmamı önerdi, ben de bir doktora danışıp öyle alacağımı söyledim. Yalan oldu tabi.

Effaclar k yaptığı peeling etkisinden ötürü aklımdaydı. Sivilcelerim tek tük çıkar ama sivilceden rahatsız değilim ben. İzler sıkıntı. Kimi forumda effaclar k yetersiz, etkisiz denmiş ve duo tavsiye edilmiş. duo nun da soyucu bir özelliği yok ancak yağlı ciltlere iyi geldiği söylenmiş. Ben de duo yu sabah k yı akşam kullanmak üzere ikisini de aldım. Bir de elim değmişken temizleyici jel aldım. alışveriş yapmak için online sitelere bakıyordum kaç gündür, bugün tesadüfen mamacım.com'u gördüm ve genelden daha uygun fiyatları olduğunu gördüm. Umarım sorunsuz bir alışveriş olur, memnun kalırsam kendilerini kullanmaya devam edeceğim.

Bu arada isotrexinin ilk haftası bittiğinden ötürü bir 1. hafta postu hazırlayacağım ancak fotoğraf makinem fena durumda.

Yeni postlarda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın :))


5 Mayıs 2014 Pazartesi

Isotrexin'e başlıyorum

Geçenlerde istatistik dersinde oda arkadaşımla sıkılıp selfie çekelim dedik. Fotoğrafa baktım da bir şey yanlış geldi yüzüme, bir sürü kırmızı kırmızı noktalar vardı. Kamerianın dandikliğindendir yahu diyip önemsemedim.

Bunun öncesinde ise vücudumda 3-4 haftadır lekeler çıkıyordu. Dermatologa gittim ve gül hastalığı olduğunu söyledi. Onun tedavisine başladım, fotoğraf da dermatologa gittikten 5-6 gün sonra falan çekildi. Bu fotoğrafı gören annem 'BAHAR YÜZÜNE NE OLDU?' dedi beni de durdukyere korkuttu. Ben de hem kontrol amaçlı hem de sivilce izlerim için tekrar dermatologa gittim. Okul medikosundaki dermatologa gitmiştim, yine ona gitmek istedim ama işi vardı o yüzden başka bir dermatologa gittim hemen yan tarafındaki.

Bahsi geçen fotoğraf:Gül hastalığı için ilk dermatolog eumovate krem önermişti ama yeni dermatologum bunun hafif bir krem olduğunu, şikayetlerim devam ederse tekrar kendisini görmem gerektiğini söyledi. itekim 1-2 güne tekrar gideceğim kendisine, lekelerim bazı bölgelerde artıyor.

Bununla birlikte sivilce izlerim için isotrexin krem yazdı. Her gece kullanıyorum yatmadan önce. Sivilce problemim yok ama yüzümle çok oynadığım için az çıkan sivilcelerin bile izleri korkunç görünüyor. Araştırdığım kadarıyla isotrexin bir sivilce jeliymiş daha çok; izler üzerinde bir etkisi yokmuş. 30 nisandan beri kullanıyorum ve 2. günden beri lekelerde olmasa bile cildimin genel görünümünde fark olduğunu çok rahat bir şekilde söyleyebilirim.

Gündüzleri kullanmam içinse güneş kremi almamı önerdi. La Roche Posay'ın 50+ faktörlü yağlı ciltler için olan koruyucusunu aldım:


Bu çarşamba ya da perşembe dermatologa tekrar gideceğim ancak hangisine gitsem bilemedim. Güş hastalığı normalde kolayca farkedilemeyen bir hastalıkış ve ilk dermatolog şak diye anlamıştı ne olduğunu. Ancak sivilce izi ile ilgili de 2. doktorla başladığım tedavi kesintiye uğrasın istemiyorum. Bilemedim.

Bundan 2 sene önce skinoren kullanırken hafta hafta gelişmeleri paylaşmışım, yine amacım öyle yapmak. Sürekli olarak fotoğraf çekince değişimi insan daha iyi anlıyor. Bu arada son 1 haftalık süreçte yüzümü neredeyse hiç ellemedim, ki bu benim için inanılmaz büyük bir başarı.

Siz bu kremlerden herhangi birini kullandınız mı? Memnun kaldınız mı? Yorumlarınız neler?

Bu arada unutmadan La Roche Posay'ın effaclar k serisinden de krem ve jel temizleyici almak istiyorum. Ancak kremin de soyucu etkisi varmış bu sebeple isotrexinle dönüşümlü olarak kullanacağım sanırım. Var mıdır bu serinin de ürünlerini kullanıp memnun kalan?


Görüşmek üzere efem.